Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie 2011/2012
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 29 maja 2012
Kiedy pajęczyny się połączą, mogą powstrzymać nawet lwa (przysłowie afrykańskie)
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt powitać Państwa w kolejnym roku wspólnej pracy w ramach projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie oraz przedstawić nasze propozycje szkoleniowe na rok szkolny 2011/2012.
Witamy szkoły i placówki, które rozpoczynają współpracę z nami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za kolejny rok wspólnych działań i zapraszamy do kontynuowania pracy w ramach projektu.
Mamy nadzieję, że realizacja projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie była i nadal będzie dla Państwa okazją do zdobycia nowych doświadczeń, umiejętności oraz... kolejnych stopni awansu zawodowego.
Terminy zajęć grup seminaryjno-warsztatowych dla szkolnych koordynatorów promocji zdrowia oraz członków szkolnych zespołów koordynujących w roku szkolnym 2011/2012.
Indywidualna rejestracja dla wszystkich uczestników -
w tym wybór cyklu szkoleniowego wraz z terminami spotkań -
jest możliwa tylko w systemie online tutaj.
Poniżej znajdą Państwo opisy i harmonogramy spotkań w ramach wszystkich cykli szkoleniowych – z podziałem na ofertę dla nauczycieli przedszkoli oraz dla nauczycieli szkół i placówek.
Sugerujemy Państwu zapoznanie się z tymi opisami i harmonogramami przed rozpoczęciem rejestracji.
Przypominamy, że szkolny koordynator oraz członkowie szkolnego zespołu koordynującego mają obowiązek uczestniczenia w szkoleniach dla koordynatorów promocji zdrowia organizowanych przez ROM-E Metis w Katowicach. Jest to warunek m. in. otrzymania Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Do udziału w szkoleniach mogą Państwo zaprosić nauczyciela niebędącego członkiem szkolnego zespołu koordynującego – może to być np. pedagog szkolny zainteresowany cyklem zajęć pt. Interwencja kryzysowa w pigułce.
Grupy szkoleniowe dla nowych uczestników – oznaczone jako 12A i 12B mają ustalony przez nas odgórnie program zajęć. Uczestnicy wybierają jeden z dwóch cykli szkoleniowych. Każdy z cykli ma identyczną zawartość merytoryczną, natomiast poszczególne zajęcia odbywają się w różnych terminach.
W trakcie rejestracji uczestnik wybiera grupę 12A lub 12B.
Pozostałym uczestnikom proponujemy tematyczne cykle szkoleniowe oddzielnie dla nauczycieli szkół i placówek i dla nauczycieli przedszkoli, uwzględniające specyfikę Państwa pracy oraz warunki prowadzenia edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w przedszkolu i szkole.
Każdy uczestnik indywidualnie wybiera cykl szkoleń, w którym weźmie udział. Zatem możliwa jest sytuacja, w której poszczególni członkowie przedszkolnego/szkolnego zespołu koordynującego uczestniczą w różnych cyklach szkoleniowych.
W tym roku szkolnym ideą łączącą wszystkie nasze propozycje szkoleniowe jest kreatywność. Wciąż pozostajemy pod dużym wrażeniem wykładów oraz publikacji Kena Robinsona – uznanego na świecie lidera w dziedzinie rozwoju innowacyjności i zasobów ludzkich, eksperta w dziedzinie edukacji.
Dzieci zawsze korzystają z okazji. Jeśli czegoś nie wiedzą, to spróbują improwizacji. Nie boją się, że się pomylą. I nie chodzi mi o to, że mylić się znaczy to samo, co być kreatywnym. Ale powinniśmy wiedzieć, że jeśli nie jesteś przygotowany na pomyłkę, nigdy nie będziesz w stanie wymyślić nic oryginalnego. I jeszcze zanim dzieci dorosną, większość z nich traci tę zdolność. Boją się popełniać błędy.
Stworzyliśmy i podtrzymujemy narodowe systemy edukacji, w których błędy są najgorszą rzeczą, którą możesz zrobić. W wyniku tego pozbawiamy ludzi ich zdolności do bycia kreatywnym. Picasso powiedział kiedyś: Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Największy problem to pozostać artystą w miarę dorastania. Wierzę gorliwie, że do kreatywności nie dorastamy, lecz z niej wyrastamy. (Ken Robinson: fragment wykładu wygłoszonego podczas konferencji TED2006)
Tematyczne cykle seminaryjno-warsztatowe dla nauczycieli przedszkoli:
- Wielki mały artysta
- Ruch i muzyka dla małego smyka
- Jak uzdolnić dziecko :-)
- Ruch rzeźbi umysł
- Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży albo... niezbędnik nauczyciela – cz. 2
- Filcem malowane... na zdrowie
- Arteterapia#3. Twórczość wspomagająca rozwój
Tematyczne cykle seminaryjno-warsztatowe dla nauczycieli szkół i placówek:
- Metody aktywizujące w nauczaniu, metoda projektu
- Sytuacje trudne w pracy nauczyciela w zespole klasowym
- Interwencja kryzysowa w pigułce
- Przygotowanie szkoły do ubiegania się o Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie: procedury, standardy i narzędzia do autoewaluacji, arkusze zbiorcze, raporty, wniosek
- Nauczanie przez zabawę
- W gąszczu nieporozumień – czyli doskonalenie umiejętności komunikacyjnych
- Zastosowanie technik terapeutycznych w pracy nauczyciela
- Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży albo... niezbędnik nauczyciela – cz. 2
- Filcem malowane... na zdrowie
- Arteterapia#3. Twórczość wspomagająca rozwój
Po wypełnieniu i wysłaniu formularza zgłoszeniowego (na ww. stronie internetowej), system rejestracji online automatycznie prześle Pani/Panu potwierdzenie otrzymania zgłoszenia pod adres e-mail podany przez Panią/Pana w formularzu.
Jest to równoznaczne z zakwalifikowaniem Pani/Pana do udziału w wybranym cyklu szkoleniowym. Prosimy o przybycie na pierwsze (i następne zajęcia) zgodnie z harmonogramem spotkań podanym w opisie cyklu.
Zaświadczenia o udziale w szkoleniu otrzymają Państwo podczas ostatniego spotkania w ramach wybranego przez Panią/Pana cyklu.
Jednocześnie zachęcamy Państwa do systematycznego odwiedzania strony internetowej projektu www.metis.pl/zdrowie/ oraz wpisania się na listę subskrypcyjną newslettera naszego Ośrodka. Można to zrobić na stronie www.metis.pl w sekcji Subskrypcja.
Wszelkie informacje i pytania dotyczące promocji zdrowia prosimy kierować do koordynatorów projektu:
Barbary Dobias-Moli lub Tomasza Wojtasika
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis
ul. Drozdów 21; 40-530 Katowice
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 112
faks: 32 209 53 13
e-mail:
Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia na zajęciach
Barbara Dobias-Mola
Tomasz Wojtasik